Prestižní vyznamenání AQUATEST
Prestižní vyznamenání AQUATEST
Když někdo dělá svou práci dost dlouho a dost dobře, úspěch přijde. To jsou platné zákonitosti v lidském světě. Náš kolega, pan doktor Jiří Šíma, špičkový hydrogeolog ze společnosti AQUATEST a.s. je toho důkazem. Za své výsledky a dobrou práci, kterou se svým týmem roky odvádí v africké Etiopii, dostal Jiří prestižní ocenění - Cenu Gratias Agit, kterou uděluje ministr zahraničních věcí České republiky významným osobnostem a organizacím, které se zasloužily o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a které nezištně prohlubují zájem o naši vlast. Pro celý holding PURUM KRAFT je štěstí, že jsou s námi lidé jako Jiří Šíma. Srdečně gratulujeme.
RNDr. Jiří Šíma je absolvent Univerzity Karlovy. Od roku 1985 vytváří hydrogeologické a hydrochemické mapy Etiopie, které pomáhají zemi hospodařit s vodními zdroji. Pomáhá také českým rozvojovým projektům zaměřeným na vodohospodářství a životní prostředí. Kromě Etiopie působil Jiří Šíma i v Jižní Africe, Namibii, Íránu a v Peru.
Dále přinášíme rozhovor s naším skvělým kolegou zveřejněný na iDnes.cz:
Jiří Šíma zasvětil svůj život hledání vody. Žije v Etiopii, v minulosti však působil i v Jižní Africe, Namibii, Íránu a Peru. „Vodní hospodářství je zásadní, ale sucho je pouze jeden z kamínků mozaiky, která k migraci přispívá,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz krátce poté, co v Černínském paláci převzal cenu Gratias Agit 2018.
Mohl byste čtenářům stručně přiblížit, co přesně v Etiopii jako hydrogeolog děláte?
V Etiopii vytváříme mapu, která ukazuje, kde jsou zdroje podzemních vod a jaká je jejich kvalita - pro pitné účely, pro zavlažování, nebo i pro využití v průmyslových podnicích. Teď, s podporou financí z České rozvojové agentury, projekt dokončujeme. Na konci příštího roku by měla mapa pokrývat celé území Etiopie.
Kromě Etiopie jste působil v mnoha dalších zemích světa. V těch jste také hledal vodu?
Ano, vždycky šlo o vodu. Buď o běžnou vodu jako teď v Etiopii, nebo o vodu minerální jako v Peru, kde jsem připravoval plán rozvoje vodních zdrojů. Peru je totiž, stejně jako Česko, velmi bohaté na horké a minerální prameny. Naším hlavním úkolem bylo navrhnout, jak by mohly vypadat moderní lázně. Takže jsme tam v podstatě přenášeli české know-how.
Mohou se vůbec ve vodním hospodářství od Česka inspirovat země, které mají tak odlišná podnebí, jako je Etiopie nebo Peru?
Hledání a průzkum zdrojů podzemních vod má některé obecné principy. V každé zemi se voda, která naprší, nějakým způsobem se vsákne do podzemí a tam se pohybuje. Tyto principy jsou stejné na každém kontinentu. Je však třeba poznat lokální podmínky a na ty pak obecné principy aplikovat. Potom můžeme dosáhnout podobných výsledků v Americe, Česku i Etiopii.
Celý rozhovor najdete zde.
Více o AQUACON Engineering PLC.
Etiopská konzultační a inženýrská firma AQUACON ENGINEERING. Společnost je registrována společně s Etiopským investičním úřadem, Ministerstvem obchodu a průmyslu, Ministerstvem vodohospodářství, zavlažování a energetiky a Finančním a celním úřadem Etiopie. AQUACON ENGINEERING zajišťuje:
- zavlažování,
služby pro vodohospodářství, hydrologie, hydrogeologie
- geologie,
geofyzikální měření
- recyklace
odpadů a komplexní odpadové hospodářství
- technologie,
design a provoz čistíren odpadních vod
- sanace
kontaminované vody a půdy
- sanační
šetření a supervize nad sanačními projekty
- konzultační služby v oblasti ochrany životního prostředí, včetně sociálních a ekonomických aspektů a hodnocení rizik
- R&D, školení a předávání know-how
AQUACON Engineering PLC.
Tsehay Complex,
District 14, Bole Sub-City
Addis Ababa, Ethiopia, P.O. Box 46230
www.aquacon.info
Více na www.aquatest.cz