Skupina
CS | EN | SR

Rekordně rychlé zajištění havarijního stavu nelegálního skladu nebezpečných odpadů ve Starém Městě

  • Domů
  • Novinky
  • Rekordně rychlé zajištění havarijního stavu nelegálního skladu nebezpečných odpadů ve Starém Městě

Rekordně rychlé zajištění havarijního stavu nelegálního skladu nebezpečných odpadů ve Starém Městě

22. 5. 2019

Renomované společnosti AQUATEST a PURUM navrhly vlastní postup sanačních prací a v rekordně rychlém čase zajistily havarijní stav nelegálního skladu nebezpečných odpadů ve Starém Městě

Dne 22. ledna 2019 byl ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku nalezen nelegální sklad, obsahující odhadem na 650 000 litrů neznámého obsahu. Bezprostředně poté Česká inspekce životního prostřední potvrdila havárii podle vodního zákona a konstatovala mimořádné ohrožení jakosti povrchových a podzemních vod. Pro zabezpečení areálu a ekologické odstranění neznámých kapalin, vybrala Rada města Frýdku-Místku na základě nejlepší nabídky, renomovanou a specializovanou společnost AQUATEST.

Unikátní postup sanačních prací 

Podobnou situaci dosud nikdo tímto způsobem v Česku neřešil. Odborný tým společnosti AQUATEST nemohl postupovat podle žádného systémového řešení a byl první, kdo v rámci České republiky řídil sanační práce tohoto charakteru. Experti společnosti AQUATEST a sesterské společnosti PURUM navrhli vlastní postup sanačních prací a v rekordním čase zvládli obrovské množství nebezpečného odpadu identifikovat, roztřídit a odvézt k odstranění na koncová zařízení. Jak shrnuje primátor Frýdku-Místku, Michal Pobucký, právem dobyli prvenství:

„Povedlo se od 22. ledna do poloviny května 
zlikvidovat více než 650 tun (odpadu), což si myslím, 
že je rekord v České republice.“ 

Precizní a rekordně rychlé zajištění 669 tun nebezpečných látek 

Společnost AQUATEST zahájila sanační práce ve středu 6. 2. 2019. V první etapě zabezpečila barely, u kterých hrozil únik a ohrožení jakosti podzemních vod. Konečný stav čítal přes 3 000 sudů a kontejnerů o obsahu celkem 669 tun nebezpečných látek. Mimořádnost celé situace vysvětluje Libor Dostál, pracovník společnosti AQUATEST: 

„Z každého barelu byly odebrány vzorky, barel byl očíslován 
a zapsán do databáze. V akreditované laboratoři AQUATEST 
byly následně zpracovány detailní rozbory, které ukázaly obsah 
16 druhů nebezpečných a hořlavých odpadních látek.  
V další etapě proběhlo celkem 46 transportů a všech více než 3 000 barelů 
bylo bezpečně přesunuto na koncová zařízení k ekologickému odstranění. 
V této mimořádné situaci bylo stěžejní také zajištění dopravců, 
kteří byli ochotní spolupracovat na vývozu kapalin v režimu havárie 
a především zajistit koncová zařízení, která měla převážně plnou kapacitu.“

Slavnostní předání již bezpečného skladu za 14 týdnů 

Navzdory prvním odhadům, že sanační práce a odstranění nebezpečného odpadu zaberou celé měsíce, společnost AQUATEST v rekordních 14 týdnech určila přesný obsah látek ve více než 3 000 barelech, zabránila potenciálnímu úniku nebezpečných hořlavých odpadních látek a bezpečně je přemístila na koncová zařízení napříč celou republikou, kde došlo v rámci kapacitních možností k jejich ekologickému odstranění. To vše za doprovodného policejního vyšetření pátrajícího po pachatelích. Havarijní stav byl vyhlášen ve středu 16. 2. 2019, ukončen k 16. 5. 2019 a v pátek 17. 5. 2019 byla již bezpečná hala předána zpět svému vlastníkovi.

Společnými silami pro ochranu české krajiny 

Děkujeme našim kolegům za jejich profesionalitu a obětavé nasazení, Odboru životního prostředí magistrátu města Frýdku-Místku, České inspekci životního prostředí a Povodí Odry za vstřícnost a úzkou spolupráci, senátoru Ivo Valentovi za pozitivní přístup v komunikaci s občany v rámci ekologického odstraňování odpadů na Jižní Moravě. Stejně tak Policii ČR a městské policii Frýdku-Místku, kteří zajistili ostrahu objektu a od počátku pracovali po boku odborného týmu společnosti AQUATEST a PURUM. 

Podívejte se s námi na reportáž ČT1 shrnující tříměsíční sanační práce na www.ceskatelevize.cz 


Profesionální týmy společností AQUATEST a PURUM identifikují neznámý obsah, třídí a na koncových zařízeních odstraňují 669 tun nebezpečného kapalného odpadu uloženého v nelegálním skladě ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku