Česká expertíza zlepšuje hospodaření s vodou v Etiopii
Česká expertíza zlepšuje hospodaření s vodou v Etiopii
AQUATEST ve spolupráci s Ethiopian Agricultural Transformation Agency úspěšně dokončil projekt Mapování mělkých zdrojů podzemích vod pro zavlažování menších pozemků rodinných farem. Za podpory iniciativy Challenge Fund byly v Etiopii vybudovány vůbec první monitorovací vrty
Pane Šímo, můžete nám říct více o aktivitách AQUATEST a jaký byl hlavní záměr projektu Challenge Fund?
Samozřejmě. AQUATEST je konzultační inženýrská společnost. Zaměřujeme se na hodnocení a rozvoj zdrojů podzemních vod a ochranu životního prostředí jako jsou sanace kontaminovaných lokalit. Bývali jsme státní společnost, která byla privatizována v roce 1991 a od roku 2014 jsme součástí rozsáhlé environmentální skupiny PURUM GROUP. Naše projekty realizujeme jak v České republice, tak zahraničí.
Nebyl to tedy váš první projekt v Etiopii?
Vůbec ne. Experti společnosti AQUATEST dosud pracovali ve více než 20 zemích světa. Moje osobní zkušenost v Etiopii začala v roce 1984, kdy jsem se připojil ke svým etiopským partnerům z Geological Survey of Ethiopia v programu pro hydrogeologické mapování v měřítku 1: 250 000. Naše spolupráce byla přerušena politickými změnami v obou zemích a znovu obnovena v roce 2001, kdy AQUATEST získal projekt hydrogeologického mapování financovaného Rozvojovým programem ČR. Projekt hydrogeologického mapování jsme dokončili v roce 2019, kdy bylo celé etiopské území pokryto 60 mapovými listy. V tomto smyslu je projekt Challenge Fund součástí větší práce, kterou jsme tam dělali. V roce 2015 například začala spolupráce s Agricultural Transformation Agency (ATA) při mapování mělkých zdrojů podzemních vod (studny hluboké 30 m).
Čtěte víc Za autorstvím hydrogeologických a hydrochemických map africké Etiopie hledejte českou stopu» nebo Jak se staví vodovod v Etiopii»
Jak pomáhá česká zkušenost s monitorováním mělkých podzemních vod v Etiopii? Jsou místní podmínky podobné, nebo jde o odbornost a know-how, které čeští odborníci nashromáždili?
Transformace etiopského zemědělství je zásadním krokem pro budoucnost Etiopie. Zkušenosti se zavlažováním domácností mohou pomoci při zavlažování ve velkém měřítku a mohou vést ke zvýšení kvality zemědělské výroby a podobně. Můžeme říct, že je to dlouhodobé úsilí. Monitorování mělkých zdrojů podzemních vod začalo v naší oblasti v 60. letech minulého století. Toto monitorování bylo v následujících desetiletích rozšířeno na monitorování zdrojů hlubokých podzemních vod. Naše společnost tehdy pracovala v tomto programu. Od té doby máme velké zkušenosti s hodnocením změn zdrojů podzemních vod a kolísáním hladiny podzemní vody v důsledku nadměrného čerpání, odvodňování uranových dolů, kolísání počasí a hydrogeologického sucha za posledních 10 let.
Je to jen Etiopie nebo poskytujete podobné odborné znalosti v jiných zemích Afriky?
Monitorování vodních zdrojů lze provést po dokončení hodnocení základních zdrojů podzemních vod, které vyžaduje relativně hluboké znalosti. Není to jednoduchý krok, protože potřebujete vědět, co sledujete. Nemáme žádné hluboké znalosti o hydrogeologických podmínkách v jiných afrických zemích, a to je důvod, proč neuvažujeme o podobných expertízách v jiných afrických zemích. Podle našeho názoru je efektivnější rozvíjet tyto znalosti jako dlouhodobý program v jedné zemi. Bavíme se o desítkách let, sledování zdrojů podzemních vod je opravdu dlouhodobá práce.
S jakými hlavními výzvami se AQUATEST potýkal při implementaci řešení Challenge Fund?
Bylo jich mnoho! Nebyly žádné předešlé zkušenosti, zda lze v Etiopii bez problémů používat internetový přenos dat pro 3G modemy, ale náš projekt potvrdil existenci tohoto přenosu. Také nadále bojujeme s konektivitou a přístupem k internetu pro naše zařízení. Dobré připojení 4G je k dispozici pouze o víkendu. Covid-19 způsobil uzavření kanceláře ATA pro návštěvníky. Bylo nutné se scházet s partnery venku. Naštěstí byla přes ulici pěkná restaurace. Stávající omezení také prodloužila přepravu našeho monitorovacího zařízení z Prahy do Addis Abeby. Zkombinujte to s tím, že některé dopravní společnosti nepřijímají lithiové baterie do zařízení. Jakmile nástroje konečně dorazily, práce kanceláří na letišti Addis Ababa byla extrémně pomalá kvůli omezení Covid.
Jak byste popsal spolupráci s místním partnerem ATA? Mají zájem o další rozšiřování této vzájemné spolupráce?
Jak jsem již zmínil, naše spolupráce s místním partnerem byla založena na dlouhodobé spolupráci s oddělením ATA a pracovníky odpovědnými za implementaci projektu. Bez této dlouhodobé spolupráce není šance na úspěšnou a včasnou implementaci. Podle našich zkušeností je ATA vysoce profesionální, dobře organizovaná a efektivní organizace. Náš současný projekt se rozkládal na ploše kolem 235 000 km čtverečných. Výpočet zdrojů stačí na zavlažování 3 000 000 ha. Samozřejmě se díváme na to, jak můžeme naši práci posunout dál. Bylo diskutováno monitorování změn v projektu Mapování mělkých zdrojů podzemních vod a naši partneři souhlasí, že by to byla dobrá příležitost pro rozšíření naší společné práce.
Jsou to tedy další kroky v Etiopii? Plánujete na svou práci navázat další výzvou?
Dalším krokem v Etiopii je rozšíření stávajícího projektu. Tato příležitost byla projednána s kanceláří UNDP v Addis Abebě a návrh byl prostřednictvím české ambasády předložen České rozvojové agentuře. Diskutujeme také s americkými partnery o instalaci monitoringu s možností podpory od Rockefellerovy nadace.
Přečtěte si celý rozhovor Czech geological expertise improves water management in Ethiopia»